satna
11 بهمن 1401 - 14:15

"حمل و نقل عمومی" یکی از بزرگترین منابع تاثیرگذار در حوزه آلودگی هواست

رئیس شورای شهر تهران گفت: حمل و نقل عمومی یکی از بزرگترین منابع تاثیر گذار در حوزه آلودگی هواست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی چمران در یکصد و بیست و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی سقف بودجه سال 1402 شهرداری تهران اظهار کرد: در برنامه‌ای که به کمیسیون تلفیق پیشنهاد داده شد، دو سناریو برای بودجه با رقم 65 هزار میلیارد تومان و 75 هزار میلیارد تومان پیشنهاد داده شده بود که در هر دو جهش خاصی که در برنامه چهارم مدیریت شهری برای حوزه حمل و نقل پیش‌بینی شده بود و همچنین نیازمندی‌های شهر که بارها مورد تاکید قرار گرفته است اتفاق خاصی در آن نیفتاده بود.

وی افزود: در حقیقت بودجه در هر دو سناریو به صورت متعادل بین همه ردیف‌هایی که به بودجه نیاز داشتند تقسیم می‌شد. به این ترتیب سال آینده نیز همانند امسال علی‌رغم اینکه تعداد اتوبوس به ناوگان تهران اضافه شد و قطعاتی برای مترو خریداری شد اما در حمل و نقل عمومی اتفاق خاصی نمی‌افتاد.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: این در شرایطی است که حمل و نقل عمومی یکی از بزرگترین منابعی است که بر روی آلودگی هوا تاثیر می‌گذارد. لذا باید فراتر از آنچه که در بودجه پیش‌بینی شده بود برای توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص پیدا می‌کرد و از سوی دیگر تحول در این حوزه نیازمند این است که شهرداری از ابتدای سال به عنوان اولویت اقدامات لازم را آغاز کند. بر همین اساس 10 هزار میلیارد تومان به رقم بودجه سال آینده برای توسعه حمل و نقل عمومی افزوده شد.

چمران گفت: بر همین اساس سناریوی 65 هزار میلیارد تومان مبنا قرار گرفت و 10 هزار میلیارد تومان نیز برای توسعه حمل و نقل عمومی به آن اضافه شد. اگر بخواهیم 1000 دستگاه اتوبوس بخریم به قیمت امروز باید 4000 میلیارد تومان پرداخت کنیم. این در شرایطی است که ما می‌خواهیم ناوگان اتوبوسرانی را به 7500 دستگاه برسانیم. لذا برای اینکه در سال آینده تا پایان سال بتوانیم ناوگان را حداقل به 2500 دستگاه برسانیم 10 هزار میلیارد تومان به بودجه برای توسعه این بخش اضافه شد تا علاوه بر خرید اتوبوس‌ها بخشی از کمبودهای مترو را نیز رفع کنیم.

وی تاکید کرد: نهایتا پس از بررسی رقم بودجه به 75 هزار و 800 میلیارد تومان رسید و بر این اساس برنامه‌ها تنظیم شد. حدود یک سال و نیم است که آلودگی هوا و کمبود وسایل حمل و نقل عمومی را داریم و باید این کمبودها را جبران کنیم. امیدواریم با اختصاص این رقم شاهد تحرک مناسبی برای سال آینده در توسعه حمل و نقل عمومی باشیم.

به گزارش تسنیم، آخوندی؛ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق در شب گذشته نیز گفت: باید از شهرداری تهران برای فرمت جدید ارائه بودجه در قالب یک کتاب تقدیر شود. پیشنهاد شهرداری تهران برای بودجه سال آینده رقمی بود که 56 درصد نسبت به سال جاری رشد داشت. نظرات سایر کمیسیون‌ها به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه شد که در نهایت چند نکته برای بودجه 1402 شهرداری تهران مد نظر قرار گرفت.

وی افزود: از جمله آنچه که برای بودجه سال آینده مد نظر قرار گرفت این بود که بودجه 1402 برشی از برنامه چهارم مدیریت شهری خواهد بود و عملکرد 9 ماهه شهرداری پس از بررسی کامل که شامل ردیف‌های درآمدی بود مورد توجه ویژه قرار گرفت. پیش‌بینی‌ها از سه ماهه آخر سال جاری بر اساس بررسی کمیسیون برنامه و بودجه و گزارش شهرداری این بود که بیش از پیش‌بینی شورا برای بودجه سال جاری محقق خواهد شد. لذا در نهایت دو سناریو تقدیم کمیسیون تلفیق شد که یکی رقم 65 هزار میلیارد تومان برای بودجه بود و سناریو دیگر نیز رقم 75 هزار میلیارد تومان بود که در آن توجه ویژه‌ای به بحث حمل و نقل صورت گرفته بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تاکید کرد: شهرداری تهران برای بودجه سال آینده همانند سال جاری در بخش حمل و نقل بودجه 33 درصدی را در نظر گرفته بود که با این رقم جهش قابل توجهی که مد نظر شورا بود رقم نمی‌خورد. لذا در نهایت برای تحقق مطالبات شورا در جهت توسعه حمل و نقل عمومی نهایتا کمیسیون تلفیق سقف 75 هزار و 800 میلیارد تومان را برای بودجه تنظیم و تصویب کرد.

وی افزود: در مصوبه اصلاحیه بودجه 1401 رقم 50 هزار و 370 میلیارد تومان برای بودجه به تصویب رسید. در لایحه پیشنهادی شهرداری برای بودجه 1402 رقم 78 هزار و 475 میلیارد تومان پیشنهاد شده بود که نهایتا رقم 75 هزار و 800 میلیارد تومان توسط کمیسیون تلفیق شورای شهر تهران مصوب شد. لذا امروز باید اعضای شورای شهر تهران نسبت به این رقم به عنوان سقف بودجه سال آینده شهرداری تهران تصمیم‌گیری کند.

مهدی چمران؛ رئیس شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به گزارش آخوندی در خصوص مصوبه کمیسیون تلفیق برای ثبت بودجه سال آینده شهرداری تهران گفت: نیاز بود که برای سال آینده جهشی در حوزه حمل و نقل عمومی رقم بخورد. لذا مقرر شد 10 هزار میلیارد تومان به توسعه این بخش اختصاص پیدا کند و این افزایش در بودجه دیده شد تا شهرداری بتواند از ابتدای سال با اولویت قرار دادن این موضوع نسبت به تحقق این توسعه اقدام کند.

نهایتا اعضای شورا با 20 رأی از 20 نفر حاضر در صحن شورا با سقف 75 هزار و 800 میلیارد تومان که 10 هزار میلیارد تومان آن برای توسعه حمل و نقل عمومی است، موافقت کردند. در هنگام رأی‌گیری برای سقف بودجه پرویز سروری در صحن شورا حاضر نبود.

به گزارش تسنیم ، براساس تصمیم شورای اسلامی شهر تهران افزایش 10 هزار میلیارد تومانی بودجه برای اختصاص به بخش توسعه حمل و نقل عمومی بود که پیشتر و قبل از آغاز جلسه امروز سه‌شنبه مهدی چمران ریاست شورا وعده اعلام این تصمیم را در جمع خبرنگاران داده بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1009941